KONCERT V KOSTELE Sv.VAVŘINCE V TATOBITECH
TATOBITY – V kostele sv. Vavřince se v neděli v podvečer uskutečnil koncert k poctě tamního královského nástroje – 115. roků starých varhan. Spolu s duchovní správou koncert připravilo Občanské sdružení Dědina a mezi hosty do kostelních lavic zasedl i starosta Hrubé Skály Jan Houška. Stavitelem varhan byl r. 1896 varhanář Josef Kobrle z Lomnice nad Popelkou.

  Hlavními učinkujícími nedělního koncertu byli vedle stařičkého nástroje - varhaník Bohuslav Lédl a v sólovém zpěvu se na kůru představila jeho žena Eva Lédlová a skvělá česká sopranistka Zdena Kloubová. V závěrečné děkovačce obě dámy přidaly některé ukázky svého pěveckého umění už dole v chrámu před mnoha návštěvníky úspěšného koncertu.  

Když Petr Pešek za OS Dědina zmiňoval tatobské varhany mimo jiné uvedl, že kolaudační protokol byl sepsán na faře. Starý záznam prozrazuje vlastně charakter nástroje. Od té doby prošly varhany několika opravami. Kobrle postavil desítky nástrojů, například i v Rovensku.  

Dobrozdání znalecké.
Varhany (obsahující 1 manual, pedál a 6 znějících hlasů a dva kollektivní pedály) mají intonaci veskrze dobrou a se zvláštní pílí provedenou, což hlavně platí o principálu a gambě. Jednotlivé rejstříky, jakož i jich kombinace působí pěkně; pleno organo jest mohutné. Ozývání se veškerých píšťal jest přesné. Spojky (kollektivy) jsou dobře sestrojeny a pracují spolehlivě. Měch jest dostatečný. Veškerý mechanismus pohybuje se klidně a vůbec na zdařilém tom stroji žádných vad se nenalézá, a dle rozpočtu a plánu proveden jest přesně.  

Tím byl protokol uzavřen a podepsán dne 14. září 1896 u přítomnosti nížepsaných -František Portych, farář; Josef Kuhn, ředitel kůru; Leopold Anger, patronátní komisař; Josef Kobrle, stavitel varhan. (moh)
admin
obrázků podle
Koncert - 1
Koncert - 1
    Koncert - 2
Koncert - 2
    Koncert - 3
Koncert - 3
Koncert - 4
Koncert - 4
    Koncert - 5
Koncert - 5
    Koncert - 6
Koncert - 6
Koncert - 7
Koncert - 7
    Koncert - 8
Koncert - 8
    Koncert - 9
Koncert - 9
Koncert - 10
Koncert - 10
    Koncert - 11
Koncert - 11
    Koncert - 12
Koncert - 12
| 1 | Celkem 12 obrázků | zobrazeno 1 - 12 |Malířova zahrada

Náhodné foto

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS. | Editace | Správa webu: Ing. Petr Hanzl